Jesteś tutaj:

26.11.2010

2203
Kolejne spotkanie za nami. Dokładnie 26 listopada odbyło się spotkanie Bractwa Pendragona, którego motywem przewodnim była "Fantastyka na przełomie wieków". Można było się na nim dowiedzieć, że jednym z pierwszych utworów tego typu były poematy o Gilgameszu. Niestety do naszych czasów dotrwało tylko pięć:

Gilgamesz i Agga z Kisz
Gilgamesz i Huwawa
Gilgamesz i Byk Niebiański
Śmierć Gilgamesza
Gilgamesz, drzewo halub i świat podziemny

Mity te opowiadają o Gilgameszu wielkim wojowniku i budowniczym miasta Uruk. Był w jednej trzeciej człowiekiem, a w dwóch trzecich bogiem. Jako ciemiężyciel, prześladowca ma zostać zgładzony przez Enkidu stworzonego przez boga Anu. Więcej o jego przygodach możecie przeczytać na stronie Epos o Gilgameszu.

Poruszany był również temat filmu "Ostatni smok". To historia księcia, którego ojciec zostaje zabity, a sam zostaje ranny podczas jednej z bitew. Jego zrozpaczona matka prosi wiekowego smoka by ten uratował jej syna. Smok daje mu połowę swojego serca pod warunkiem, że będzie on przestrzegał zasad honorowych kodeksu rycerskiego, a nad tym wszystkim ma czuwać jego nauczyciel, rycerz Bowen. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również powieść Umberta Eco pt. "Imię róży", której główny bohater franciszkanin Wilhelm z Baskerville wraz ze swoim uczniem Aksonem z Melku starają się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci iluminatora Adelmusa z Otrantu. Nie jest to jednak ostatnia śmierć w opactwie. Spotkanie zakończyło się zapoznaniem z harmonogramem przyszłorocznych imprez związanych z projektem Magiczna Strefa Biblioteki.
P.Ch.